Министарство унутрашњих послова Владе Републике Србије саопштило је да се претходних дана у нашој земљи догодио већи број тешких саобраћајних незгода у којима су страдали пешаци приликом преласка коловоза на обележеном пешачком прелазу.
Најбоља представа на 42. Бориним позоришним данима у Врању је "Ко је убио Џенис Џоплин?" Српског народног позоришта из Новог Сада, по тексту Тијане Грумић, у режији Соње Петровић.
Овом комаду је своју награду, ”Радослав Радивојевић”, дала и фестивалска публика, оценивши је са 4,92, што је просек који се не памти последњих година.
Такође, глумице које тумаче улогу Џенис Џоплин у овом комаду, Бојана Милановић и Соња Исаиловић, равноправно деле награду за најбољу женску улогу на фестивалу. Награду "Борисав Станковић" за најбољу мушку улогу жири је доделио Димитрију Динићу за улогу Пилета копилета у представи "Кус петлић" Александра Поповића, у режији Милана Нешковића и извођењу суботичког Народног позоришта Непсинхаз.
Награда "Борисав Станковић" за најбољу драматургију додељена је Маји Пелевић, ауторки драматизације текста "Последње девојчице", у режији Кокана Младеновића, Позоришта ”Костолањи Деже” из Суботице.
Жири 42. Бориних позоришних дана, у саставу: Наташа Поплавска, редитељка из Скопља, председница жирија, Биљана Кескеновић, глумица из Сомбора и Боривој Радаковић, писац из Загреба, након шест одгледаних представа у конкуренцији за награде, одлуку је донео једногласно.
Без воде су потрошачи у улицама Добривоја Станковића, Сретена Стевановића и делу улице Мајора Милана Тепића, бившој 22. децембар. Разлог су радови на реконструкцији дела уличне мреже у улици Добривоја Станковића.
Из Водовода подсећају да по нестанку воде, а по нормализацији водоснабдевања, не користимо воду за пиће и припрему хране следећа два сата.
Живимо у времену када се тужне вести, подједнако брзо шире као и лепе. Тако је недавно одјекнула вест да је нашој суграђанки Тијани Стојиљковић потребна финансијска помоћ, ради лечења. Од тренутка када се ова вест прочула, почеле су бројне хуманитарне акције, са жељом да се помогне нашој, другарици, комшиници и суграђанки.
Тијана Стојиљковић из Врања има 34 године, супруга је, мама једног дечака и болује од мултипла склерозе. Први интензиван бол у колену, који је трајао неколико месеци, осетила је 2013. године. Исте године урадила је детаљне прегледе који су одмах указали на страшну дијагнозу, болест централног нервног система. Оболели од ове болести временом не могу да ходају и завршавају у инвалидским колицима. Тијана је након дијагностиковања болести добила терапију доступну у нашој земљи и користила је до 2016. године када је лечење прекинуто због трудноће. Нажалост, болест је постала прогресивна.
Сазнање да у Русији постоји клиника која изводи третмане матичним ћелијама са стопом успешности од 95% код оболелих у овој фази болести, дало је Тијани наду.
Породица је досадашње лечење финансирала сама и исцрпела сва средства, па се обраћају свим хуманим људима да им помогну својим донацијама како би Тијана што пре наставила са лечењем у иностранству. Средства су јој потребна за ХСЦТ третман, путне трошкове и трошкове смештаја у току лечења.
Хуманитарна организација „Буди хуман-Александар Шапић“ од СМС порука које се шаљу за Тијану са текстом 1348 на број 3030, прикупља новац за њено лечење.
Тијани је заказан пријем у болницу 30. јанура наредне године, дакле за три месеца. До тада 6 милиона и 300.000 динара, мора бити уплаћенo руској клиници. Зато помозимо, ''Да Тијана победи.''
У Бујановцу је одржан округли сто на тему „Право на приступ информацијама од јавног значаја и заштита података о личности“. Догађај је органиован у сарадњи са Координационим телом за југ Србије, Сталном конференцијом градова и општина, Повереником за информације од јавног значаја и зашиту података о личности и мисије ОЕБС-а у Србији.
О основним вредностима Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја и Закона о заштити података о личности говорила је Славољупка Павловић в.д. помоћница генералног секретара, Сектор за жалбе и извршења као и Милан Томановић овлашћено лице за заштиту података о личности код Повереника.
Грађани најчешће траже информације о томе како се располаже јавним средствима и имовином – нагласила је Павловићева.
Округлом столу о праву на приступ информацијама од јавног значаја и заштита података о личности осим представника медија, присуствовали су и службеници општинских усправа из Врања, Бујановца и Сурдулице.
Синоћ је на репертоару Бориних позоришних дана био Толстојев „Рат и мир“, у режији Бориса Лијешевића и извођењу Народног позоришта у Београду. У овом комаду главне роле припале су Хаџи Ненаду Маричићу, Миодрагу Кривокапићу, Слободану Бештићу, Калини Ковачевић, Петру Стругару. Вечерас је на репертоару представа „Последње девојчице“ по тексту Маје Пелевић у режији Кокана Младеновића.
Једно од најутицајнијих дела светске књижевности „Рат и мир“, по чувеном класику Лава Николајевича Толстоја преточено у позоришни комад, маестрално је изведено на сцени врањског театра. Представа је трајала нешто мање од три сата, реакције публике су биле сјајне што се видело по аплаузу на крају, а глумци су као и увек дали свој максимум на сцени.
''Трудили смо се сви, пре свега Борис и Федор да извуку оно што су биле Толстојеве мисли али које кореспондирају са данашњим временом . Мислим да су сви ликови из романа препознатљиви, верујем да смо их достојно приказали на сцени, онако како је Толстој хтео. Велики писци су зато велики јер су увек актуелни и што могу да се читају увек,'' каже Хаџи Ненад Маричић, који је маестрално одиграо главну улогу Пјера.
''Моја улога је јако комплексна . Приметила сам да када читате руске писце , код њих су описи емоција још више наглашене . Описи су врло сликовити и емоције представљене још јачим тако да ми сматрамо да ти људи постоје само у књигама. И онда када станемо на сцену и када анализирамо сваку реч, то је тако ослобађајуће и схватам да је глума, на неки начин психотерапија,'' објашњава млада глумица Теодора Драгићевић.
''Први пут наступам на Бориним позоришним данима и врло сам узбуђења. Морам да признам да смо успели да обиђемо ваш град и да посетимо знаменитости попут Музеја. Уживали смо у данашњој храни, а сигурна сам да ћемо се лепо провести и лепо се дружити са врањском позоришном публиком, очекујем добре реакције,'' рекла је глумица Калина Ковачевић непосредно пре изласка на сцену.
''Глумио сам Анатола, контраверзну личност, који је у то време доста био испред свог времена, јер су модели понашања , који су у то време били дегутантни и неприхватљиви, данас уобичајена ствар и у том смислу је био другачији од осталих. Са друге стране занимљив је лик , јер и поред свог тог лудила и даље је способан да воли,'' додаје глумац Петар Стругар.
Протагонисти романа су у сталном трагању, траже Бога, љубав, славу, срећу, смисао живота. Основно питање које Толстој поставља је заправо суштинска тема књиге, сходно томе и драматизације и представе.
Велика већина житеља Врања и Врањске Бање се одазвала попису становништва који је при крају, тако да су надлежни задовољни до сада обављеним послом. Појединце који не желе да изврше своју дужност и сарађују са пописивачима, чекају прекршајне пријаве и новчане казне.
Најновији подаци градске пописне комисије кажу да је, пет дана пре завршетка пописа становништва домаћинстава и станова, пописано 34. 400 станова и 70. 668 становника. Према процени Републичког завода за статистику, то је око 90 одсто посла.
Заменик председника пописне комисије Драган Михајловић каже да је задовољан досадашњим током пописа и да није било већих проблема. Велика већина житеља Врања и Врањске Бање је сарађивала са пописивачима, али
„Процедура је таква да, уколико не затекне никог код куће, оставља обавештење када ће доћи следећи пут. Ако и даље не затекне никог или грађанин не жели да да податке, пописивач обавештава инструктора, са којим заједно иде наредни пут код онога ко не жели да да податке. Трећа ствар коју можемо да урадимо је да два члана пописне комисије са инструктором и пописивачем оду код становника који не жели да да податке и упозоре га, наводи Михајловић.
Они који истрају у својој намери да пописивачима не дају тражене информације, могу да очекују прекршајне пријаве и плаћање новчане казне.
„Не да могу, него ће сигурно бити кажњени, јер то не зависи од наше воље већ нас закон обавезује на то. Казне износе од 20 до 50 хиљада динара и нису мале. Апелујем на све који нису до сада, да се одазову и дају податке, да одуже свој дуг према Републици Србији, да видимо колико нас има и где смо“, поручује Драган Михајловић.
На терену је било случајева да грађани у одговору пописивачима лажирају, односно смањују квадратуру стамбеног простора, у настојању да смање износ пореза на имовину, али заменик председника пописне комисије одлучно демантује да подаци из пописа имају икакве везе са порезом.
Код пописивача је било неколико случајева да, пошто се ради о махом незапосленим лицима, у току пописа заснују радни однос или се, још ређе, не снађу у послу. У тим случајевима су замењени резервним пописивачима који су, такође, прошли предвиђену обуку.
Председник Александар Вучић рекао је, након седнице Савета за националну безбедност, да ћемо у потпуности бити уз српски народ на Косову и Метохији, као и да претње Приштине о спровођењу одлуке о промени таблица угржавају стабилност, мир и опстанак нашег народа на КиМ. Истакао је да су на седници Савета за националну безбедност разматрали француско-немачки план, подржан од стране САД. У року од 24 сата ми ћемо тај одговор и упутити. Спремни смо да разговоре и преговоре наставимо, али постоје ствари које ми не можемо да прихватимо, и о томе смо упознали представике највиших држава, рекао је Вучић и додао да неће улазити у детаље.
Српска напредна странка обележава своју славу Свету Петку.
Чланови Српске напредне странке, њени симпатизери, заједно са бројним грађанима, присуствовали су, најпре Светој литургији у храму Свете Тројице у Врању, а затим и резању славског колачa, наког чега су упутили честитке члановима и свима који славе и позвали на заједништво.
Била је ово прилика и за заједничко фотографисање и за честитања у добром расположењу, по изузетно лепом времену.
''Желим да честитам славу Преподобне мати Параскеве свима који данас, ову светицу прослављају као своју крсну славу,и уједно да честитам славу свим мојим напредњацима, члановима и симпатизерима СНС. Велика ми је част што сам кум, односно домаћин славе, и срећан сам што сам прошле године на истом овом месту преузимао кумство. Жеља ми је била да ове године славу прославимо како доликује, заједно као породица у Градском одбору. Срећан сам што је мати Параскева услишила те наше жеље, јер сви знамо да смо претходних неколико година због короне били ускраћени да заједно са својим члановима прославимо нашу славу и што смо на тежи начин увидели колико, пре свега, здравље значи свима нама,'' рекао је Милан Илић, доскорашњи народни посланик.
Уз позив на заједништво, без обзира на разлике које постоје, Милан Илић, доскорашњи народни посланик, предао је славу новом куму, Зорану Димитријевићу, директору Комрада.
''Пожелео бих свима који данас славе да до наредне године будемо у миру и весељу. Сада видимо колико нам је значајан мир и благостање. Мислим да ћемо са оваквим политичким руководством које имамо, успети да наш брод, који се зове Србија, водимо кроз неке мирне воде, са што мање трзавица проблема и мука. Тешка су времена и битно је показати слогу и једиство,'' рекао је Димитријевић.
Заједно можемо напред, поручили су врањски напредњаци и позвали на прославу славе у просторијама Српске напредне странке.
У суботу, 29. Октобра, у сали Галерије Народног музеја биће отворена изложба радова ,,Into the water,’’ Светлане Јовановић, магистра вишемедијске уметности из Београда.
Централна тачка у уметничком деловању ове ауторке је природа, коју испитује у различитим медијима. У свом раду покушава да подвуче значај и важност природе и скрене пажњу на неопходност очувања природне средине и обнављање покидане везе између човека и природе.
Светлана је излагала на 15 самосталних и великом броју групних изложби. Учесница је многих ликовних колонија, a њени радови налазе се у приватним колекцијама у земљи и иностранству.
Отварање је заказано за 19 сати.
Данас прослављамо празник посвећен Преподобној мати Параскеви, илити Свету Петку, како је у народу познатија.
Ова светитељка ужива велико поштовање, не само у нашем народу, већ и код других православних народа.
Њој су посвећени и бројни српски храмови, а многе породице прослављају је као крсну славу.
Света Петка посебно је поштована као заштитница жена свих вера и нација, мајки и породиља.
Према неким изворима, Света Петка се налази на шестом месту као једна од највећих слава у Србији. После Пресвете Богородице најпоштованија је од светитељки.
У њену славу, колач секу бројна удружења. Слави је Српска напредна странка, медицинске сестре као и Коло српских сестара у Врању.
Према последњим подацима Градског штаба за ванредне ситуације, на ковид 19 тестиране су 222 особе са територије Пчињског округа.
Анализе су показале да је 13 лица позитивно на коронавирус: 7 из Врања, 5 из Сурдулице и један из Владичиног Хана.
У осталим општинама округа није било нових случајева заражавања ковидом 19.
Још увек ни трага ни гласа од Смиље Јањић (1956.)из Крушеве Главе у Пољаници , која је нестала пре пет дана.
Жена се у петак поподне није вратила кући након што је кренула да врати стоку са испаше. На себи је имала сукњу, црвени џемпер и преко њега горњи део тренерке.
У потрагу се поред полиције прикључила и ватрогасна служба, ловци и многи други.
Породица моли да уколико неко примети бака Смиљу , одмах јави Полицијској управи у Врању или укућанима на број телефона 064 083 4122
Министарство унутрашњих послова Владе Републике Србије саопштило је да се претходних дана у нашој земљи догодио већи број тешких саобраћајних незгода у којима су страдали пешаци приликом преласка коловоза на обележеном пешачком прелазу.
С обзиром на то да је период године када је трајање обданице знатно краће, честа је појава магле и смањена видљивост, МУП апелује на возаче да, када се приближавају обележеном пешачком прелазу, управљају возилом са нарочитом опрезношћу, прилагоде брзину тако да могу да зауставе возило и безбедно пропусте пешаке који су ступили или имају намеру да ступе на пешачки прелаз.
Такође, МУП упозорава и пешаке на њихову обавезу да се пре ступања на коловоз претходно увере да могу да пређу улицу на безбедан начин, тако да не угрожавају безбедност саобраћаја, као и на обавезу да приликом кретања коловозом ван насеља ноћу и у условима смањене видљивости морају бити осветљени или означени рефлектујућом материјом.
Од почетка ове године, у саобраћајним незгодама погинуло је 97 пешака, од којих 54 у саобраћајним незгодама које су се догодиле у ноћним условима.
Извор: Сајт Владе Републике Србије
Председница Владе Србије Ана Брнабић и министри положили су заклетву у Скупштини Србије, а тиме је почео и званично да им тече мандат.
Премијерка и министри нове Владе Србије положили су заклетву након што су добили подршку већине посланика Народне скупштине.
Текст заклетве коју су министри положили гласи: "Заклињем се на оданост Републици Србији и својом чашћу обавезујем да ћу поштовати Устав и закон, да ћу дужност члана Владе вршити савесно, одговорно и предано и бити посвећен очувању Косова и Метохије унутар Републике Србије".
Након читања текста, чланови Владе потписом су дали гаранцију да ће поштовати заклетву.
Интонирана је и химна "Боже правде", а полагању заклетве присуствовао је председник Александар Вучић, чланови дипломатског кора, као и представници верских заједница.
Претходно су посланици о избору нове Владе гласали јавно прозивком. Гласању је присуствовало 225 посланика, подршку избору нове Владе дало је 157 посланика, док је против било 68 посланика, уздржаних није било.
Посланици су јуче и данас расправљали о избору нове Владе.
Нова Влада има 28 министарстава. Чланови нове Владе су: Ивица Дачић - заменик премијера и министар спољних послова, Синиша Мали - потпредседник Владе и министар финансија, Милош Вучевић – потпредседник Владе и министар одбране, Маја Гојковић - потпредседник Владе и министар културе.
На министарским функцијама су и: Раде Баста – министар привреде, Јелена Танасковић – министар пољопривреде, шумарства и водопривреде, Ирена Вујовић – министар за заштиту животне средине, Горан Весић – министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, Дубравка Ђедовић – министар рударства и енергетике, Томислав Момировић – министар унутрашње и спољне трговине, Маја Поповић - министар правде, Александар Мартиновић – министар државне управе и локалне самоуправе, Томислав Жигманов – министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог, Братислав Гашић – министар унутрашњих послова, Тања Мишчевић – министар за европске интеграције, Бранко Ружић – министар просвете, Даница Грујичић – министар здравља, Никола Селаковић – министар за рад, борачка и социјална питања, Дарија Кисић-Тепавчевић – министар за бригу о породици и демографију, Зоран Гајић – министар спорта, Милан Кркобабић – министар за бригу о селу, Јелена Беговић – министар за науку, технолошки развој и иновације, Хусеин Мемић – министар за туризам и омладину.
На месту министра информисања и телекомуникација је Михаило Јовановић, а министар за јавна улагања у новој Влади Србије је Марко Благојевић.
Влада има и три министра без портфеља: Новица Тончев, Един Ђерлек и Ђорђе Милићевић.