Претходно је министар без портфеља у Влади Републике Србије Ненад Поповић подсетио на то да је Србија договорила набавку укупно два милиона вакцина из Русије и да ће целокупна количина вакцина бити испоручена Србији до краја априла.
Ученици Основне школе ,,Светозар Марковић’’ из Врања: Вила Станковић, Јована Стојичић, Лука Ордић и Давид Станојковић, окупљени у тим ,,Екопетошколци’’, победили су на трећем Глобалном дечијем ДИЗАЈНАТОН-у.
Реч је о такмичењу које је организовао КидХуб из Београда на тему „Одрживи извори енергије и климатске промене“.
„Глобални Дечји дизајн маратон – Дизајнатон“ ове године истовремено се дешавао у 20 земаља, а ове године је трећи пут одржан и у Београду.
Међу 1200 малишана из читавог света, нашла су се тридесет детета из Србије. Хиљаду деце широм света у истом тренутку дизајнирало је предлоге решења за бољу планету. На овом такмичењу, деца су решења креирала помоћу електро-компоненти, програмирања са Микробит-ом уз употребу и различитих креативних материјала. Са њима су радили едукатори из области дизајна, екологије и одрживог развоја, као и нових технологија.
Победничко решење под називом „Теретана као електрана“ осмислили су врањски основци. Прототип ,,Теретана као електрана" тј. статичне бицикле поставили би у школска дворишта, тако да би ученици и остали грађани имали прилику да се баве здравим начином живота и да учине нешто за нашу планету.
,,Екопетошколци’’ су дали решење тако што су направили прототип од материјала који може да се рециклира. Састоји се од генератора и акумулатора. Коришћењем бицикле механичка енергија се претвара у електричну и пуни батерију. На педалу бицикле интегрисали су микро бит који броји количину произведене кинетичке енергије и радио таласима шаље другом микро биту колико је батерија напуњена и колико је прикупљено електричне енергије. Прикупљена електрична енергија користи се за пуњење мобилних телефона, лаптопова и осветљење школског дворишта. И то није све. Да би подстакли одговорност одраслих ,,Екопетошколци’’ планирају да, у оквиру пројекта, упуте дописе иницијативе великим компанијама које могу да их подрже у реализацији ове и у неких других идеја. Друштвено одговорне компаније би могле да их награђују тако што би им донирале саднице које би они садили у школском окружењу. На тај начин би правили мале шуме које би у будућности пречишћавале ваздух, смањиле температуру лети у том окружењу и биле праве мале фабрике кисеоника у граду.
Ковид позитиван пацијент Ј. С. 1938. годиште преминуо је јутрос испред АТД ковид амбуланте.
Он је у АТД дошао око 6 сати ујутру, пре отварања амбуланте, а обезбеђење га је видело када је пао у дворишту.
Одмах су реаговали и позвали Хитну помоћ, која је само могла да констатује смрт.
АТД ковид амбуланта ради од 07:00 сати, а пацијент се већ јављао у амбуланту и претходно му је потврђено присуство вируса корона.
''Пацијенти који се лоше осећају, с обзиром да АТД амбуланта почиње од 7 са радом, треба да се јаве у пријемну амбуланту Инфективног одељења која ради 24 сата при ковид болници,'' каже докторка Јадранка Ајановић, управница Дома здравља.
Према последњим подацима Градског штаба за ванредне ситуациjе у Врању, од 241 узорка из Пчињског округа, 83 су позитивна на коронавирус.
Од овог броjа 64 су из Врања, 6 из Прешева, 2 из Сурдулице и 11 из Владичиног Хана.
У ковид амбуланти АТД током jучерашњег дана обављена су 244 прегледа, од чега jе 126 броj првих прегледа. Узоркована jе крв код 167 пациjената и сачињено 109 РТГ плућа. Урађено jе 15 ПЦР тестова и 144 антигенска теста, од коjих су 64 позитивна на коронавирус. Диjагностикована jе бронхопнеумониjа код 17 пациjената.
У ковид болницама ЗЦ Врање хоспитализована су 152 пациjента. Од тог броjа 138 jе позитивно на коронавирус, исти броj jе са бронхопнеумониjом, док jе на кисеонику 69. На болничко лечење примљено jе 16 пациjената, док jе отпуштено 15.
Председник Србије Александар Вучић и амбасадор Русије Александар Боцан-Харченко дочекали су на београдском аеродрому испоруку контингента од 100.000 доза руских вакцина против коронавируса.
Вакцине ће, како је најављено, одмах бити транспортоване у Институт "Торлак", одакле ће у понедељак бити дистрибуиране у центре за вакцинацију широм Србије.
Председник Србије је, током обраћања медијима, рекао да је реч о 100.000 друге дозе "спутњика", додајући да се прва и друга доза разликују у компонентама.
Вучић је рекао да у наредном периоду предстоји суштински важан посао, а то је производња "спутњика" у Београду до краја године.
Додаје да би капацитети "Торлака" били до 20 милиона доза те да би све преко пет-шест милиона доза поделили свима у региону.
Према његовим речима, Србија је од почетка набавила укупно 2.600.000 доза вакцина, што је довољно за око 1.400.000 људи јер, како каже, "Астра Зенека" друга доза иде тек за 12 недеља.
Претходно је министар без портфеља у Влади Републике Србије Ненад Поповић подсетио на то да је Србија договорила набавку укупно два милиона вакцина из Русије и да ће целокупна количина вакцина бити испоручена Србији до краја априла.
У последња 24 сата тестирано је 10.368 узорака, од којих је 2.809 позитивно на коронавирус.
Преминуло је још 14 пацијената, укупно 4.443 од почетка епидемије.
Хоспитализовано је 3.912 особа, од којих је 162 на респираторима.
Од укупног броја новозаражених, као и сваког дана, највише је нових случајева у Београду - 1.065. Следи Ниш са 210 новозаражених, Крагујевац 142.
Испод стотину нових случајева је у Краљеву 90, Врању 67, Параћину 50, Аранђеловцу 45, Крушевцу 44, Ваљеву 43, Ужицу 40.
Суботица бележи 39 нових случајева, Ћуприја 36, Панчево 35, Кула 32, Нови Пазар 30.
"Бројеви не падају, долазе нам целе породице и то је све ескалирало и иде незаустављиво ка компликацији. Имамо готово 50 одсто више пацијената у КЦ Ниш него претходне недеље. Убрзано пунимо капацитете, Инфективна више нема места. И јако велики број тешких пацијената који се прелива из Врања и Сурдулице које готово више да немају места ка Крушевцу и Нишу", казао је Јанковић, заменик директора КЦ Ниш и директор Клинике за анестезију и интензивну терапију.
Додаје да смо "нажалост, показали да смо својеглави".
"Могуће је заразити се после прве дозе вакцине и код оних типова вакцина где се имунитет спорије ствара, као код 'Синофармове'. Нешто брже иде код других вакцина. Једини магични кључ је масовна вакцинација, много масовнија него што је ова, и придржавање мера. Не могу битку добити лекари и модерни лекови, само вакцинација и много, много боље поштовање мера", истиче Јанковић.
''Мислим да је ово превршило сваку меру и да се морамо уозбиљити", закључио је доктор.
У ковид амбуланти АТД током јучерашњег дана обављена су 262 прегледа, од тога 92 прва.
Узоркована је крв код 165 пацијената и сачињена 93 РТГ снимка плућа.
Урађено је 107 антигенских тестова, од којих је 60 позитивно на коронавирус, а дијагностикована је упала плућа код 28 пацијената.
У ковид болницама ЗЦ Врање хоспитализован је 151 пацијент.
Од тог броја 137 је позитивно на коронавирус, а исти број је и са бронхопнеумонијом, док је на кисеонику 67 хоспитализованих.
На болничко лечење примљен је 21 пацијент, док је отпуштено 13.
Данас се обележава Међународни Дан ретких болести. Ове године због пандемије короне заједница оболелих од ретких болести суочавала се са још већим изазовима. И поред тога, прошла година је била круна свих заједничких напора, тиме што је усвојен Национални програм за ретке болести, а сама дефиниција ретке болести наћи ће своје место у закону.
Овогодишње активности везане за ретке болести биле су углавном у форми онлајн догађаја. Кампања “Поклони реткима” траје цео фебруар месец, а идеја јесте да оболели добију поклоне у виду нематеријалних ствари (предавања, радионице, рукотворине, часове страног језика, лепу реч, фотографију или смс поруку на 5105). Дана 26. фебруара одржан је округли сто под називом “Ретке болести”, и том приликом се разговарало о стратегијама за унапређење положаја оболелих од ретких болести. Паљењем декоративног осветљења на неколико објеката, Београд се први пут придружио светском таласу осветљавања грађевина у склопу обежавања међународног Дана ретких болести.
Ретке болести су према дефиницији оне болести које се јављају на мање од 5 особа на 10 000 становника, али унутар саме групе ретких болести постоје и оне које су "врло ретке", те погађају једну особу на 100 000 или једну особу на милион становника. У свету постоји 6-8 000 до сада препознатих ретких болести, од којих у Европи и Америци болује више од 60 милиона људи. Тачних података за свет нема, јер се у многим земљама ретка болест не препознаје и не лечи на време, управо због своје реткости. Према неким проценама, од ретких болести у Србији болује око пола милиона људи, што је око шест одсто становништва и међу њима има највише деце. Они који имају неку ретку болест, суочавају се са бројним проблемима, а два су најзначајнија: дијагностика пре свега, а након што лекар утврди болест и лечење које следи до краја живота и које је сложено. У многим државама високе трошкове лечења сносе саме породице. Карактеристични симптоми за ретке болести су различити и они варирају не само од болести до болести унутар групе, већ варирају и унутар одређене болести током времена. Другим речима ретке болести се разликују када се ради о тежини поједине болести, али је код већине оболелих очекивано трајање живота знатно краће него код здравих особа. Постоје и оне ретке болести које проузрокују смрт врло брзо по рођењу, али и оне са којима се може релативно нормално живети – услов је да се дијагностикују на време и на одговарајући начин лече. Своју пету годину не доживи 30% оболелих. Први симптоми ових болести се у 50 - 75% случајева јављају још на рођењу, или у раном детињству, али постоје и оне које су специфичне за одрасле и старије (касније се манифестују). Има болести код којих се први симптоми испољавају од рођења и погоршавају се током старења.
Етиолошки узрочници нису познати за велики број ретких болести, али у 80% случајева обољење је генетски условљено.
Према последњим подацима Градског штаба за ванредне ситуације у Врању, од 335 узорака из Пчињског округа, 111 је позитивно на коронавирус.
Од овог броја 69 је из Врања, 14 из Прешева, 16 из Сурдулице, 7 из Владичиног Хана, 3 из Бујановца и 2 из Трговишта.
Два пацијента са потврђеним вирусом ковид 19 преминула су у врањским ковид болницама, саопштио је Клинички центар Ниш.
Један ковид позитиван пацијент преминуо је у Здравственом центру Лесковац и један у Клиничком центру Ниш.
У ковид објектима Клиничког Центра Ниш, хоспитализованo je укупно 165 пацијенaтa. Код 120 пацијената је потврђено присуство корона вируса.
Од укупног броја хоспитализованих, потврђених пацијената, 7 је прикључено на апарате за вештачку вентилацију и налазе се у јако тешком општем стању.
Сви пацијенти су под 24 - часовним надзором и детаљним мониторингом животних функција од стране лекара и медицинског особља нишког Kлиничког центра.
Њихов клинички статус се процењује из минута у минут, а терапијске мере предузимају у односу на терапијски одговор.
Цариници су данас у унутрашњости једног камиона открили групу од 10 миграната, међу којима је било и четворо деце. Ово није први случај да се мигранти који настоје да се домогну неке од развијених земаља ЕУ, грешком нађу у Србији.
Мигранти нису знали да су овога пута ушли у камион чија је крајња дестинација Србија, јер су откривени у камиону којим је превожена оцарињена роба за фирму чије је седиште у околини Бујановца.
Наиме, када је по захтеву за истовар робе, камион београдских регистарских ознака пристигао у поменуту фирму, дежурни службеник из царинске испоставе Врање је приликом скидања царинске пломбе зачуо људске гласове у унутрашњости возила. О сумњи да се у камиону налазе мигранти одмах су обавештени МУП и надлежно тужилаштво.
Чим је отворен товарни део камиона, пред цариницима и полицајцима указало се 6 одраслих особа и 4 деце, а реч је о породицама авганистанских држављана који су у тај камион ушли у Грчкој са циљем да дођу до Европе.
Подсећамо да поред тога што свакодневно спречава царинске прекршаје, Управа царина Србије активно ради на спречавању илегалних миграција о чему говори и податак да је само током претходне године спречено чак 1148 особа у покушају да илегално пређу државну границу.
Извор: Управа царина
На снази су пооштрене мере у борби против ковида које важе за викенд.
Ограничење рада кафића на улицу је љубитеље суботње кафице измамило мало раније, јер се сви угоститељски објекти затварају у 14 сати. Тако су већ око поднева баште врањских кафића биле препуне, а нешто пре 14 сати, у складу са мерама, угоститељи су почели да опомињу своје госте и да затварају објекте.
Сви угоститељски објекти раде од 6 до 14 часова, независно од тога да ли имају или немају башту. После 14 часова дозвољена је само достава, тако да након тог времена није могућа ни "шалтерска услуга" у кафићима и ресторанима.
Шеталиште и градске улице биле су препуне до 14 сати и пола сата након затварања кафића, а након тога очекиване гужве и окупљања на клупицама и кафематима, није било.
Објекти који су задржали старо радно време, тј. на које се ове мере не односе су трговински објекти, апотеке, бензинске пумпе (у којима је после 14 сати дозвољено само точење горива), ординације, стоматолошке ординације, лабораторије, позоришта, ветеринарске амбуланте.
Тржним центрима је такође ограничено радно време до 14 сати, али прехрембеним продавницама није, те традиционална тура до маркета познатог трговинског ланца у новом тржном центру није изостала ни ове суботе.
Kозметички и фризерски салони, салони за негу лепоте, и објекти из делатности пружања занатских услуга и данас и сутра могу да раде до 20 часова.
У последња 24 сата у Србији је на коронавирус тестирано је 12.561 особа, од којих је позитивно 3.210 док је, нажалост, преминуло 15 особа.
Према последњим подацима Министарства здравља и Института "Батут", на респираторима је 160 пацијената.