Врањска болница се вратила у редован режим рада, а тако ће бити и током лета и поред тога што су годишњи одмори у току и што прилив пацијената не јењава, каже управница болнице докторка Наташа Стојилковић. Иза здравствених радника је изузетно тежак и напоран период, кадровски проблем је и те како присустан, али лечење људи мора да се организује.
"Ми се трудимо да правилним планирањем годишњих одмора да свака служба мора да има довољан број извршилаца, како би све услуге које треба да пружимо осигураницима биле правовремено пружене. И болница и цео Здравствени центар тренутно ради у нормалним условима, чак и део који се тиче хируршких грана ради несметано, раде се хладни програм, који је био дуго одлаган, сада се одвија несметано", каже управница болнице.
Одељење хирургије је у веома тешком положају што се кадрова тиче. Због тога хирурзи дежурају по двадесетчетворочасавном систему, што је веома напорно, истиче управница. Има још одељења која су много раније остала без кадрова.
"Као што су Урологија и Ортопедија, где имамо ангажовање и лекара који су у пензији, управо због недостатка кадрова. Предстоји и проблем на неурологији и чак можда и на Дечијем одељењу. То је резултат неправовременог реаговања. Годинам уназад нису се омогућавале специјализације, није било нових пријема лекара, тако да смо у једном вакуму", каже др Стојилковић.
У овом тренутку велики број лекара је на специјализацији, има и доста одобрених специјализација и субспецијализација.
"Проблем је кога послати ако нема да остане ко да ради. Треба нам дозвола и довољан број лекара које би примили, да би лекаре који су већ радили неколико година упутили на специјализацију, односно на усавршавање и да би за десетак година били у много бољој ситуацији".
У овако тешкој ситуацији много помоћи долази од локалне самоуправе, јер је уз њихову помоћ 60 медицинских радника ангажовано на привремено повременим пословима, каже управница.
Сви полени су подједнако опасни, кажу стручњаци. Полени трава имају једну, две или три компоненте које изазивају здравствене тегобе, а амброзија чак седам.
Од дрвећа, липа ових дана емитује полен, али како објашњава инжењер технологије Миодраг Недељковић који се бави овом проблематиком, она није велики алерген.
-Главни узрочник поленских алергија током јуна и јула треба тражити у полену трава и коприве. То су два најдоминантнија полена и они спадају у групу јаких алергена. Очекује се да 70 до 80% од укупно емитованог полена у ваздуху, припада полену коприве и трава. Од полена дрвећа у овом периоду доминира полен липе. До краја маја је завршено цветање дрвећа, тако да у наредне две недеље можемо да очекујемо само присуство полена липе. Она спада у групу слабих алергена. Липа се поклапа са цветањем траве, па многи људи су у заблуди да им заправо липа смета, објашњава Недељковић.
Током јуна временске прилике су биле повољне и није забележен ниједан дан са средњим ни са високим концентрацијама полена коприве и траве.
-Оне су се кретале на нивоу ниских вредности до 50 зрна по метру кубном ваздуха али се очекују да у наредном периоду порасту и достигну вредност од 100 зрна када ће све алергичне особе на полен да осећају неке тегобе, каже Недељковић.
Од полена корова у овом периоду присутан је полен боквице, киселице и конопља и њихове вредности су углавном ниске. Крајем августа очекује се присуство полена амброзије. Једина три месеца без алергија су новембар, децембар и јануар.
Стручњаци за алергију опомињу да су пацијенти у највећој опасности од полена баш у тренутку цветања биљака, па тада треба да избегавају чак и проветравање просторија током дана.
Институт за јавно здравље "Батут" саопштио је да је у Србији регистрован први импортовани случај оболевања од мајмунских богиња који је потврђен. Случај је дијагностички препознат и терапијски збринут, наводи се на сајту "Батута".
Лабораторијска дијагностика је спроведена на Институту за вирусологију, вакцине и серуме "Торлак".
Како се наводи, територијално надлежни завод за јавно здравље извршио је епидемиолошко истраживање случаја и спроведене су све мере евиденције, тестирања, пријављивања и контроле даљег ширења инфекције у складу са стручно методолошким упутством.
У складу са Међународним здравственим правилником и протоколима, о првом потврђеном случају обавештене су међународне здравствене институције.
Из "Батута" апелују на грађане да, ради очувања здравља, примењују све превентиве мере и поштују препоруке здравствених институција.
Извор: РТС
Од данас је почела вакцинација против обољења изазваних хуманим папилома вирусом (ХПВ). Имунизација ће се спроводити вакцином Гардасил 9 у врањском Дому здравља у Служби за здравствену заштиту школске деце и омладине.
Хумани папилома вирус је полно преносива болест и изазива обољења репродуктивних органа. До скора се веровало да је мушка популација поштеђена, међутим доказано је да и мушкарци осим што могу бити преносиоци, могу и да оболе од ХПВ-а.
„Овде се ради о полно преносивим инфекцијама, које када се учестало јављају могу да доведу до преканцерозних и премалигних обољења. Најчешће обољење узроковано ХПВ-ом је карцином грлића материце, али често су то и кондиломи и код мушкараца и код жена. Да до тога не би дошло почело се са вакцинацијом девојчица у 111 земаља, а што се тиче дечака у 40 земаља у свету. Вакцинација ће бити помак у превенцији, и у смањењу папилома вируса“ каже епидемиолог др Слађан Станковић.
Према истраживању у Србији, од рака грлића материце годишње умре 600 жена. Од свих малигних обољења, он је на другом место по заступљености, а по смртним исходима на четвртом месту.
„И дечаци и девојчице спадају у групу која треба да се вакцинише, с тим што постоје одређена правила.Вакцину могу примити деца и омладина пре ступања у сексуалне односе у узрасту од девете до деветнаесте године. Када вакцину пријмају деца од девете до навршене петнаесте године, она се прима у две дозе. Ако се вакцинише омладина од навршених петнаест до деветнаесте године, онда се примају три дозе“ објашњава Начелница диспанзера та здравствену заштиту школске деце и омладине, др Јелена Илић Ристић.
Укупно је достављено 138 вакцина у Заводу за јавно здравље које су намењене Пчињском округу, од тога је 50 доза стигло у Дом здравља Врање.
„Вакцина је распоређена на следећи начин: 30 доза је дато Бујановцу, 22 Прешеву, 14 Сурдулици, 13 Владичином Хану, шест је дато Босилеграду и три Трговишту. За сада је ту важно да се подигне свест деце и родитеља о значају вакцинације, да бисмо превентивно деловали“ додаје епидемиолог др Слађан Станковић.
Вакцина против ХПВ-а се у свету користи већ дванаест година и спада у вакцине које су високио безбедне, а притом и високо имуне. Тренутно је код нас у форми препоручене вакцине.
„Сада први пут чујем за ову вакцину, али бих довео дете на вакцинацију ако утиче добро на здравље“, каже један од родитеља у Дечијем диспанзеру. Други родитељ додаје да није информисан али да свакако не би одобрио детету вакцинацију.
Докторка Илић Ристић објашњава да заинтересовани млади људи за вакцинацију, треба да се, најпре јаве изабраном лекару. Обавезан је преглед пре примања вакцине. Деца морају бити здрава, без икаквих акутних болести. Након тога, лекар преписује одговарајућу дозу и заказује ревакцинацију.
Од данас у Дому здравља Врање у Служби за здравствену заштиту школске деце и омладине почиње имунизација против обољења изазваних хуманим папилома вирусом (ХПВ), вакцином Гардасил 9.
Завод за јавно здравље Врање је од укупно 138 вакцина намењених Пчињском округу, Дому здравља Врање доставио 50 доза ове вакцине.
*
Хумани папилома вирус (ХПВ) је сексуално преносива болест и неки типови су повезани са раком грлића материце.Истраживачи су рекли да је од увођења програма имунизације пре десет година, вакцина скоро у потпуности искоренила случајеве предканцерогеног стања код младих жена.Открили су да је вакцина довела до смањења предканцерогених ћелија у 90 одсто случајева. Учинак овог програма имунизације, како су саопштили истраживачи, премашио је очекивања.
*
Србија је друга по смртности од карцинома грлића материце, а четврта по оболевању од рака који спада у групу оних које је могуће спречити, показују последњи подаци Европске мреже регистара за рак, које је објавило Удружење онколога и гинеколога Србије.
У саопштењу објављеном током обележавања европске недеље борбе против ове болести, наводи се и да од рака грлића материце у Србији годишње умре 600 жена.
Представници тог Удружења навели су и да је једини ефикасан и безбедан начин да се спречи ширење и, на дуге стазе, искорењивање овог вируса - вакцина против ХПВ-а као и организовани скрининг на рано откривање рака грлица материце као мера секундарне превенције.
"Вакцина против ХПВ-а се у свету користи већ скоро 12 година и током праћења вакцинације у земљама које су почеле процес имунизације, уочена је висока безбедност и ефикасност вакцине, па је Светска здравствена организација категорисала вакцину као екстремно безбедну", пише у саопштењу.
Шта је ХПВ вирус?
ХПВ је назив за одређене вирусу из исте групе. Постоји више од 100 типова ХПВ-а
Многе жене ће се током живота инфицирати ХПВ вирусом без штетних последица
У највећем броју случајева неће бити симптома, а инфекција ће проћи сама од себе. Ипак, у неким случајевима инфекција је упорна и може да доведе до болести грлића материце. Неке врсте ХПВ вируса су веома опасне јер су повезане са развојем појединих канцера.Скоро сви ракови грлића материце (99,7%) су изазвани инфекцијом од високоризичних типова ХПВ вируса. Многи типови ХПВ вируса утичу на уста, грла и гениталне регије. Лако се добијају - ХВП вирус се преноси и сексуалном контактом.
Ментално здравље појединаца и друштва у целини било је угрожено у претходне две године услед изолације изазване пандемијом. Период неизвесности настављен је ратним сукобом у Украјини и кризом везаном за храну и енергете. Све је то условило одлуку Министарства здравља да јун прогласи за национални месец менталног здравља у Србији, током којег ће промовисати значај очувања менталног здравља.
Први пут у Србији цео месец биће посвећен менталном здрављу, а то значи да ће се укључити сви домаћи стручњаци, као и све установе како би промовисали шта је то ментално здравље и да то није срамота, да не морају грађани да буду болесни да би се посаветовали са стручњацима.
У овом тренутку резултати прве Националне студија о процени менталног здравља грађана Србије показују да 15,2 одсто, односно око 700 хиљада људи, испуњава критеријуме за утврђивање неког психичког поремећаја.
Начелник Одељења психијатрије у Врању др Слободан Стаменковић истиче да је веома важно на време се јавити психијатру.Јер не ради се само о лечењу медикаментима, веома је важан разговор са стручним лицем. Умногоме је умањена стигма са којом се срећу они који траже помоћ од психијатара, али и даље постоји у друштву. А ако се закасни са лечењем онда је оправак много дужи.
Резултати из Националне студије говоре да 2,2 одсто пунолетних становника пати од депресије, 1,8 одсто има анксиозне поремећаје, а чак 7,2 процента зависници су од алкохола. Број депресивних особа у Србији удвостручен је у другој години пандемије . Наши резултати не разликују се од европских и светских. Продужени стрес коме смо изложени одражава се и на психичко и на физичко здравље свих.
Др Стаменковић каже да у превентиву менталних болести мора да се укључи читаво друштво. Да више комуницирамо, да се више дружимо, да више разговарамо међусобно, а посебно са члановима породице, потом и са свима онима који су оптимистични и шире позитивну атмосферу.
Стручњаци наглашавају да без менталног здравља нема ни квалитета живота. Због тога је важна системска помоћ целокупног здравственог система, а у кризним ситуацијама, грађани се могу јавити на телефон 0800-319 Сервису за заштиту менталног здравља, који је анониман, бесплатан и ради 24 сата.
Влада Србије донела је данас Закључак о сагласности да Министарство здравља предузме све мере из своје надлежности с циљем запошљавања најбољих 100 дипломаца медицинских факултета у здравственим установама у земљи.
То је значајан корак ка спречавању одласка младих лекара из земље и истовремено доприноси даљем развоју српске медицине, саопштено је после седнице владе.
Директорка Републичког фонда за здравствено осигурање проф. др Сања Радојевић Шкодрић каже да је у Србију стигла ХПВ вакцина.То је вакцина против хуманог папиломавируса (ХПВ) која штити од рака грлића материце код жена и рака пениса код мушкараца.
У понедељак почиње дистрибуција према плану који је направио Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" и до краја следеће недеље та вакцина биће доступна у свим институтима за јавно здравље и домовима здравља у Србији.
Др Сања Радојевић Шкодрић подсетила да је реч о препорученој а не обавезној вакцини, коју ће о трошку државе моћи да приме дечаци и девојчице узраста од девет до 19 година, а пре првог сексуалног односа.
Дакле, ХПВ вакцину могу да приме сви који желе у том узрасту, о трошку државе. Најидеалнији период за примање те вакцине је између 12. и 14. године. Држава је обезбедила најсавременију, деветовалентну вакцину која представља златни стандард према препоруци струке", објаснила је Шкодрићева.
Наглашава да је та вакцина, према оцени Светске здравствене организације једна од најбезбеднијих вакцина.
Вакцина ће се давати тако што ће деца узраста до 14 година примати две дозе, док ће остали, од 14 до 19 година примати три дозе вакцине.
Вакцина против хуманог папиломавируса (ХПВ) штити од рака грлића материце код жена и рака пениса код мушкараца.
Епидемиолошка ситуација на подручју града Врања је знатно боља него почетком године када је у ковид амбуланти АТД било око 560 прегледа дневно , док је јуче било само 28 прегледа, од тога 22 прва а није било ниједног пацијента који је позитиван на коронавирус. Ковид болница је јуче затворена, међутим, и даље је неопходан опрез јер су пред нама летњи месеци када ће бити путовања ван земље, те ризици од преношења вируса и даље постоје, упозорава др Милица Јазиковић.
Ситуација се знатно побољшала и у дечјој ковид амбуланти, где ових дана није било деце која су долазила на преглед са симптомима коронавируса. Затварање ковид болнице је добар знак и све то указује на стабилну епидемиолошку ситуацију, каже др Јазиковић.
- Због смањеног броја пацијената који захтевају хоспитализацију јуче је затворена ковид болница у згради Психијатрије. Има спорадичних случајева који ће убудуће бити транспортовани у регионалну ковид болницу у Крушевцу. Од јуче до данас није било таквих пацијената и надамо се да их неће ни бити у наредном периоду, каже докторка.
Медицински радници су се растеретили после двогодшњег ангажовања у ковид систему, тако да је новом организацијом сада посвећеност пацијентима у нековид систему израженија. У сеоским амбулантама лекари пружају здравствену заштиту пацијентима више дана у недељи него што је то био случај у претходном периоду, додаје др Јазиковић.
-Конкретно у селима Ратаје и Власе лекар је у амбуланти сваког дана . У кривој Феји понедељком , средом и петком , у Ристовцу средом и петком , у Вртогошу у уторком и четвртком , у Барелићу уторком и петком . У амбуланти у Дубници , Тибужду , Корбевац Ћуковцу лекар ради једног дана у недељи. Дајемо све од себе и надамо се да су мештани ових села задовољнији него претходне две године када су лекари у највећој мери били премештени у ковид систем, додаје докторка.
Наша саговорница каже да су услови за рад у сеоским амбулантама солидни . У складу са могућностима радиће се убудуће на побољшању услова за пријем пацијената у тим срединама. Она подсећа да у амбуланти у Врањској Бањи раде педијатар, стоматолог и лекар опште медицине а када је реч о градској амбуланти у Доњем Врању , где су током короне издаване дознаке,тамо сада опет ради један лекар као и у амбуланти у Огледној станици, објашњава др Јазиковић управница Дома здравља.
До данас су на Гинеколошком одељењу врањске болнице рођене укупно 544 бебе, што је за 12 више у односу на исти дан 2021. године, каже начелница Гинекологије др Гордана Ђорђевић. Она истиче значај превентивних прегледа приликом планирање трудноће. Истовремено указује на пораст малигних обољења, као и последице изазване ковидом 19 код жена.
Са интернационалног скупа гинеколога у Београду стигле су процене да је корона оставила последице на целокупну популацију, а нарочито на жене које су у време трудноће боловале од овог вируса. Зато у мноштву лоших вести узрокованих коронавирусом и демографском кризом, макар и благо повећање наталитета лепа је и охрабрујућа вест.
-До данас на Гинеколошком одељењу врањске болнице рођене укупно 544 бебе, што је за 12 више у односу на исти дан 2021. године. Сада се рађају и бебе чије су мајке имале корону, али се рађају здраве бебе. Међутим,препорука је свим женама које планирају трудноћу да ураде превентивне прегледе, каже начелница Гинекологије др Гордана Ђорђевић.
Показатељи говоре да расте и број малигних гинеколошких обољења. Многе жене су због страха од инфекције корона вирусом одлагале одлазак код гинеколога , тако да је код неких болест узнапредовала, а некима и не може више да се помогне.
- Са озбиљним обољењима долазе и младе девојке од 25 година.Узрочник је вирус, као и рано ступање у сексуалне односе, па је употреба кондома најбоља превентива начелница, каже Ђорђевић.
Докторка указује да све више постаје проблем и то што готово свака друга трудница тражи да се породи такозваним „царским резом“, што са собом носи велике ризике.
, „Царски рез“ је велика операција, што може да доведе до озбиљних компликација, те се не може радити уколико није медицински оправдана, саветује др Ђорђевић.
Начелница врањске Гинекологије указује да су суштински медицински проблеми у овој области готово свуда у земљама окружења исти, те је превенција утолико значајнија.