Завршена је реконструкција највеће градске школе у Владичином Хану. Радови на згради, која је саграђена педесетих година прошлог века, трајали су годину дана са прекидима због епидемиолошке ситуације. Обновљено је све, од котларнице до крова. Инвестиција је вредна 110 милиона динара.
Комисија за примопредају локалне самоуправе обишла је школу и утврдила стварно стање. Зграда је у потпуности реконструисана и прилагођена савременим условима рада. Радови су обухватили санацију котларнице, која је била у лошем стању. Стари котлови на угаљ замењени су новим, на пелет. Реконструисане су електро и водоводне инсталације, учионице, постављена нова столарија, урађена изолација и фасада и кров. У потпуности је обновљена трпезарија, фискултурна сала, двориште школе, школско игралиште.
На новом спортском терену ученици ће моћи да се баве одбојком, фудбалом и другим активностима. Саграђена је нова трибина, а комплетан простор је ограђен и покривен видео надзором, као и расветом. У реконструкцију школе уложено је више од 110 милиона динара, уз подршку Владе Србије, кроз „Програм обнове и унапређења објеката јавне намене у јавној својини“ посредством Канцеларије за јавна улагања.
Више од 500 ученика, који наставу похађају у матичној школи и подручним одељењима у селима Летовиште, Куново и Сува Морава, добило је најсавременије услове за рад каквим могу да се похвале само образовне установе у већим градовима.
Школа би требало да добије и енергетски пасош јер објекат испуњава стандарде енергетске ефикасности, о чему се посебно водило рачуна.
У општини Владичин Хан у току су радови на санацији последица поплава. Причињена је велика материјална штета на инфраструктурним објектима, а пријаве грађана за објекте и пољопривредно земљиште још пристижу. Процењује се да ће укупна штета бити већа од 20 милиона динара.
Тешка механизација распоређена је на више локација. У селу Сува Морава у току су радови на решавању атмосферских вода, уређењу сеоске реке и санацији пута. Мала Сувоморавска река, која у летњим месецима скоро да и пресуши, када падну обилније кише или снег, зна да направи велику штету.
Решавање овог проблема обрадовало је мештане.
„Увек је био проблем када дође ова река. Незгодна је када буду јаке кише, јер нарасте. Имамо и поток који се улива у њу и дешава се да се излије и поплави дворишта. Сада је однет и пут. Надамо се да ћемо овим решити проблем за сва времена, јер нам се изнад налазе имања и не можемо до њих по оваквом путу“, каже Новица Младеновић, мештанин.
У општини кажу да желе да помогну свима. Урађени су приоритети и ради се на отклањају штета, али и заштити инфраструктуре, привредних субјеката, домаћинстава и пољопривредног земљишта од сличних ситуација. Апелују на грађане да имају стрпљења, стићи ће до сваке локације.
„Сада већ знамо где су ударне тачке и где су највећи проблеми са којима се наше становништво суочава. Користимо ову ванредну ситуацију да што више позиција санирамо и да неке наредне овакве ситуације спремно дочекамо и ми и физичка и правна лица. На овој локацији постављамо цеви Ф 1400 које смо добили од Коридора, приликом изградње ауто-пута. Желимо да регулишемо воду како не би задавала проблеме мештанима. Поправићемо и пут који води до највиших делова Суве Мораве“, објашњава Горан Младеновић, председник општине Владичин Хан.
Река Врла такође је задала много мука становницима који живе или имају имања у приобаљу.
„Ова речица, да је тако назовемо, њу не може нико да укроти. Непредвидива је и требало би да се сваке године одржава речно корито, да се исправи ток, како не би правила људима штете. Захваљујући општини, ми никада нисмо имали већих проблема. Она надође и однесе део земљишта, али они пошаљу машине, уреде обале и санирају штету“, истиче Слађан Костић из Житорађа.
Радови се, са побољшањем временских прилика, настављају и даље. Радиће се санација моста у Кацапуну, неколико прелаза, два клизишта и путне инфраструктуре у граду и по селима.
Епидемиолошка ситуација у Владичином Хану није повољна. Број оболелих је повећан у односу на претходни период, каже др Владан Дончев директор Дома здравља.
Током празника нису поштоване мере заштите, и актуелна ситуација је резултат таквог понашања.
И ако се број новооболелих у свим општинама у округу смањује, у Владичином Хану није тако. Ситуација није алармантна, али је забрињавајућа истичу лекари.
Доктор Владан Дончев, директор Дома здравља каже: „Сад већ имао доста оболелих међу млађом популацијом. Још увек су актуелна породична заражавања, где је један члан оболео, најчешће је и већина чланова породице заражена. Чињеница је што је у периоду пре Нове године и после нису испоштоване мере заштите ни када су у питању угоститељски објекти, а и грађани су сами били неодговорни.''
Доктор истиче да је једино повољније што клиничке слике оболелих нису тешке. Има наравно и оних који морају да се хоспитализују. Али притисак на ковид болнице је ослабио.
„Преовлађују средње тешке клиничке слике, врло мало имамо са тешким. Тренутно је у Специјалној болници у Сурдулици смештена једна особа. Остали су са лакшим симтомима, али је проблем што их имамо у истом броју,'' додаје Дончев.
Ових дана актуелне су и друге вирусне инфекције, па је и то разлог повећаног броја прегледа у ковид амбуланти. Доктор саветује грађане да обавезно испрате своје здравствено стање, и да се са првим симтомима било какве инфекције обрате за савет изабраном лекару.
Епидемиолошка ситуација у Владичином Хану није повољна. Број оболелих је повећан у односу на претходни период, каже др Владан Дончев директор Дома здравља.
Током празника нису поштоване мере заштите, славило се, дружило и сада имамо резултат таквог понашања. Охрабрује једино што све клиничке слике нису тешке.
Председник Координационог тела за општине Прешево, Бујановац и Медвеђа Зоран Станковић обишао је поплављена села у општини Бујановац и разговарао са мештанима.
Он је са представницима општине Бујановац и народним послаником, Ненадом Митровићем обишао Ново насеље, Бујановачку бању, Левосоје, Лучане и Кончуљ.
Станковић је рекао да је поплава нанела велику штету, али је добро што се вода повлачи.
Договор је да се након утврђивања укупне штете сачини план помоћи", истакао је Станковић.
У општини Владичин Хан наставља се борба са последицама које су донеле обимне падавине.
Ситуација је и даље ванредна у поједним деловима општине, посебно у селима.
Водостај Јужне Мораве је у границама одбране од поплава, а смирује се и река Врла.
Општина Владичин Хан годину на измаку завршава са добрим резултатима упркос специфичној клими у земљи због епидемилошке кризе, изјавио је председник општине Горан Младеновић. Истакао је да су настојали да континуирано раде на решавању приоритетних задатака и вишедеценијских проблема.
Слика Владичиног Хана последњих година промењена је у потпуности. Урађена је инфраструктурна револуција. У свим градским срединама и месним заједницама се радило на решавању инфраструктурних проблема. Километри водоводне и канализационе мреже су замењењени или урађени нови. Посебна пажња је посвећена путној инфраструктури. Машине су ушле у бројна насеља и села. Младеновић каже да су упркос другачијој клими и ове године урадили пуно. Приоритет је и даље запошљавање и отварање нових радних места.
-Aсфалтирали смо пут Лепеница – Кацапун у дужини од 2,7 километара у сарадњи са Путевима Србије. Изостало је асфалтирање пута Грамађе- Декутинце, али настојаћемо да такође са Путевима Србије то приоритетно решимо..8.34.. 9.02. Радови добро теку на реконструкцији Основне школе „Бранко Радичевић“ . То финансира Канцеларија за јавна улагања, а вредност је 110 милиона динара , рекао је председник општине Горан Младеновић.
Урађена је расвета на регионалном путу Владичин Хан – Сурдулица, у сарадњи са Путевима Србије, што је веома значајно за повећање безбедности,не само становника села у том делу општине, већ и свих оних који пролазе овом деоницом, каже Младеновић.
Реконстуисан је базен, и покренут поступак решавања проблема клизишта у два насеља у граду.
-Покренули смо радове на клизишту у Пољани. Доста проблема смо имали са тим клизиштем и то није на жалост једино клизиште у општини. Охрабрујуће је да смо у једном делу насеља завршили око 90 посто радова. Вредност радова је око 10 милиона динара и у потпуности се финансирају из општинског буџета. Посао ће бити настављен на пролеће, каже Младеновић.
Уз помоћ Министарства за популациону политику обезбеђене су машине и опрема за младе пољопривреднике са територије општине. Из општинског буџета сваке године издвајају се средства за постицај пољопривредницима. Наставило се и са социјалним давањима, као подстицајима за покретање сопствених бизниса и субвенција за запошљавање и самозапошљавање различитих категорија становништва.
-Верујем да ће током пролећа и лета ова криза јењавати и да ће се живот у свету, Евопи и Србији вратити у нормалу. Ми ћемо настојати да тај период дочекамо спремни са новим пројектима које ћемо реализовати у нередне 4 године , истиче Младеновић.
Општинско првобранилаштво у Владичином Хану завршило је велики посао око пребацивања имовине за коју имају правни основ са државног на општински ниво на основу Закона о јавној својини. Окончан је и поступак који сетиче имовине предузећа „Балкан брик“
Имовина је пребачена за око 90 посто објеката у које спадају сви јавни објекти, све зграде месних заједница и све улице које се налазе на територији општине Владичин Хан, изузев државних путева другог Б реда који остају и даље у надлежности државе.
"Поред преноса који иде законски, покренуто је и неколико поступака код Владе Републике Србије за пренос права јавне својине у циљу изградње објеката јавне намене. Интересантнаје школа „Свети Сава“. Ту је покренут поступак у циљу издавања треће фазе употребне дозволе, потребни су нам решени имовински односи и када то буде решено створиће се предуслови да школа конкурише за финансијска средства која се тичу енергетске ефикасности школе", каже Марија Станојевић општински првобранилац.
У току је поступак преноса за парцелу на територији села Кржинце на којој, по детаљном урбанистичком плану, треба да се гради станица за пречишћавање у склопу решавања канализационих водова за општине Владичин Хан и Сурдулица.
Уписом права својине и Техничка школа ће бити у могућности да заврши реконструкцију старе котларнице, што ће им веома значити.
Завршен је и поступак који се односи на предузеће „ Балкан брик“.
Станојевић објашњава: "Окончана је дугогодишња парница која се тицала имовинских односа између општине и „Балкан брика“. Тиме су завршени сви судски поступци, односно створени предуслови да Балкан брик крене у поступак продаје имовине, односно парцела у власништву општине и приватних лица. Идеја је да се поступак заједнички реши, што би одговарало свима".
И ако то није у надлежности општине, знамо да ће из стечајне масе моћи да се намире повериоци по исплатним редовима. Станојевић најављује и окончање поступка за фабрику омотног папира и амбалаже. Годину, која је по много чему била специфична памтиће по добрим резултатима.
"Ја би ову годину оценила изузетно успешном. Све оно што нам је вирус донео, сва одлагања на почетку епидемије, надокнадили смо пред крај године. У просеку смо дневно имали од 7-10 суђења", закључује Станојевић.
У дворишту Техничке школе и Гимназије у Владичином Хану постављена је саобраћајна сигнализација и рампа за улаз у двориште која би требало да помогне повећању безбедности више од 400 ученика.
Вишегодишњи проблем паркирања аутомобила на улазу у ову образовну установу, и поред спортске хале, у самом дворишту, иницирали су надлежне да реагују.
Иницијатива је потекла од професора саобраћајне групе предмета који су захваљујући вишегодишњем искуству знали шта и како треба да се уради.
Осмислили су конкретна решења и потражили помоћ за реализацију.
"Возила се паркирају дуж објекта школе и често угрожавају безбедност ученика приликом доласка у школу и кретања до спортске хале. Успели смо да обезбедимо средства у износу од 135 хиљада динара за постављање рампе и хоризонтално обележавање полигона школе, као и одговарајуће саобраћајне сигнализације", каже Зоран Костић, професор саобраћајне групе предмета.
Проблем је постао посебно изражен када због паркираних аутомобила није могао да саобраћа ни школски аутобус.
Дешавало се да ученици који путују чекају по цео час да се нађе возач непрописно паркираног возила.
Радови на рампи, која је једна од најсавременијих, су при крају.
Остали су још неки ситни детаљи да се ураде, каже професор Костић.
"Рампа је постављена и функционише у потпуности, не користимо је још увек у нади да ће се људи прилагодити и видети саобраћајни знак којим се забрањује пролазак возила са стране. Често се дешава да возила долазе у вечерњим сатима и током ноћи, и да оштећују сигнализацију на самом полигону и наносе штету, тако да смо били принуђени на један овакав корак", објашњава професор.
У Техничкој школи годинама уназад брину о безбедности не само својих ученика већ и друге деце.
Покретачи су акције, коју реализују са предшколским установама, у циљу заштите деце и стицању основних знања како безбедно стићи од куће до школе.
Епидемиолошка ситуација на коронавирусну инфекцију у општини Трговиште је веома лоша, рекла је у изјави за Радио телевизију Врање Миљана Златковић председница општине.
Она је додала да је ванредна ситуација на снази већ три недеље због повећаног броја оболелих од короне.
Посетили смо општину Трговиште како бисмо сазнали како се овде одвија живот у доба короне.
Приметили смо мали број људи на улици , тихо је и мирно али пролазници углавном носе маске.
Сазнали смо да се епидемиолошке мере поштују у свим установама и радним организацијама како би се грађани заштитили од короне и како би се спречило ширење вируса.
Последњих месеци епидемиолошка ситуација у општини Трговиште је била добра, међутим, нагло је дошло до скока броја заражених тако да је на дневном нивоу било и до 25 позитивних.
"Велики је број заражених особа које нису хтеле да се тестирају јер су асимптоматски случајеви и управо због тога је дошло до погоршања епидемиолошке ситуације. Овај трећи талас је,нажалост, у великој мери захватио нашу општину. Новооболеле особе су углавном из Трговишта и ради се о породичном заражавању. Наша ковид амбуланта добро фукционише. Ми као општинско руководство се трудимо да излазимо у сусрет колико год можемо, обезбеђујемо лекове и све што је неопходно. Било је доста случајева са запаљењем плућа. Тренутно су четири особе из Трговишта на болничком лечењу у Сурдулици а имали смо и двоје преминулих од последица коронавируса", каже Миљана Златковић председница општине Трговиште.
Говорећи о развоју општине Трговиште, народни посланик Ненад Крстић је рекао да се предузимају све мере како би се превазишла тешка времена и како би се становништву олакшао живот.
"Усвојили смо буџет и могу да кажем да је већим делом развојни јер једна трећина буџета иде на капиталне пројекте, односно на развој општине. Велики проблем су радна места али ми се трудимо да на сваки могући начин излазимо у сусрет мештанима. То чинимо и кроз мера популационе политике и путем давања социјалних станова вишечланим породицама. Такође, помажемо грађанима путем разних пројеката попут јавних радова или пројеката прекограничне сарадње. Очекујемо да ускоро добијемо две велике грађевинске машине за наша јавна предузећа како би била у потпуности опремљена и како би могла да функционишу у одговарајућем тренутку", рекао је Крстић.
Ове године су велика средства издвојена за набавку механизације.
Набављен је камион који ће се користити за одржавање општинских и локалних путева на територији општине Трговиште.
Купљен је и савремен трактор који је оспосебљен за одлазак до најудаљенијих засеока.
Што се тиче медицинске опреме, у сарадњи са Републичким штабом за отклањање последица ковида набавили смо нови фиксни рентген апарат за Дом здравља који је неопходан за снимање плућа , каже Крстић и додаје да ће општинско руководство и даље настојати да ради на опремању ове здравствене установе.